אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכודיאגנוסטי הוא אבחון פסיכולוגי מקיף, שנועד לתת תמונה מעמיקה ואינטגרטיבית, ביחס למצבו הרגשי והנפשי של הנבדק, לצד כישוריו השכליים והלימודיים. האבחון הפסיכודיאגנוסטי עוזר להבין את מהות הקשיים הרגשיים, התפקודיים וההתנהגותיים של הנבדק, עוזר לזהות גורמי סיכון, ומהווה כלי טוב לקביעת כיווני התערבות וטיפול. האבחון מתבצע על ידי פסיכולוגים קליניים.


מתי כדאי להפנות לאבחון פסיכודיאגנוסטי:                                

כאשר ההורים ו/או צוות בית הספר חשים כי הילד/ה או הנער/ה מתמודדים עם קשיים רגשיים או מפגינים קשיי התנהגות שהסביבה מתקשה להבין את מקורם ומתקשה לספק מענה נכון לקשיים אלו. 

במצבים של שינוי פתאומי בהתנהגות הילד/ה או הנער/ה (למשל תלמיד טוב שמפסיק לתפקד לימודית, כשמופיעים אי-שקט או עצבנות יותר מהרגיל אצל ילדה/ה ללא קשיים לפני כן, כאשר הילד נראה לאורך תקופה עצוב יותר מכרגיל, או ילד/ה או נער/ה ללא קשיים חברתיים שמתחיל/ה להסתגר ולהמנע מקשרים. וכו'.)

כאשר נראה כי הילד מתקשה להבחין בין דמיון למציאות,

כשהסביבה מתרשמת מהתנהגויות לא תואמות לנורמה המקובלת, או קושי בהבנת הנורמות החברתיות. 

כאשר מופיעות התנהגויות שמסכנות אחרים, במצבים של פגיעה או סיכון עצמי או אף חלילה איום אובדני.

מצבים של חשד וחשש כי הילד נפגע ע"י ארוע או גורם כלשהו בסביבתו.

האבחון הפסיכודיאגנוסטי עוזר למקד ולהבין את גורמי המצוקה הפנימיים ולהעריך את מידת הסיכון בהם נמצאים הילד/ה או הנער/ה .


איך מתבצע האבחון הפסיכודיאגנוסטי:

אבחון לילדים ומתבגרים כולל רצף של מספר מפגשים: מפגש ראשון עם ההורים לצורך קבלת מידע על הילד/ה , תולדות הבעיה והשאלות עליהן מבקשים תשובה באבחון. לאחריו מס' מפגשים עם הילד/ב בהם יש לבצע סדרה של מטלות- חלקן שאלות ומשימות דומות למטלות לימודיות וחלקן משימות של ציורים, סיפורים ועוד. לאחר סיכום כלל הממצאים ע"י הבוחן/ת, נערך מפגש סיכום עם ההורים למסירת התוצאות וההמלצות. בתום האבחון ניתן דו"ח מסכם הכולל את פירוט הממצאים וכן המלצות להמשך.

האבחון הפסיכודיאגנוסטי מיועד גם למבוגרים, כאשר עולות שאלות לגבי תפקוד, הסתגלות, מצב רגשי קשה, או סכנה אובדנית. וכן כשעולות שאלות מטעם גורמי רווחה לגבי מסוגלות הורית.